Kodas 98203
Gamintojas Prima Lab SA

PRIMA, C-Reaktyvinio baltymo nustatymo testas, N1

Greitasis paties paciento atliekamas testas, skirtas C reaktyviajam baltymui (CRB) kraujo mėginiuose pusiau kiekybiškai nustatyti.

C reaktyvusis baltymas (CRB) yra daugiausia kepenyse gaminamas ūminės fazės baltymas, kurio kiekis padidėja dėl sužalojimo, infekcijos ir uždegimo. Nors CRB nėra specifinis konkretaus sveikatos sutrikimo žymuo, jis pastaruoju metu naudojamas kaip bendrasis infekcijos ir uždegimo indikatorius, taip pat pacientų reakcijai į gydymą ir sveikimui po operacijos stebėti.

Esant bakterinei infekcijai CRB kiekis kraujyje yra didelis, o esant virusinei infekcijai – mažas. Dėl šios priežasties C reaktyvusis baltymas gali būti naudingas rodiklis, kai reikia nustatyti uždegimo kilmę. CRB kiekio stebėjimas ilgesnį laiką padeda nustatyti gydymo veiksmingumą ir įvertinti paciento sveikimo procesą. CRB kiekis kraujyje didžiausią koncentraciją pasiekia per 24–48 val. nuo pirmųjų infekcijos (uždegimo) simptomų atsiradimo, o vėliau, infekcijai (uždegimui) rimstant, pradeda mažėti. C reaktyviojo baltymo testas leidžia pusiau kiekybiškai įvertinti CRB kiekį kraujyje ir padeda nustatyti terapinę diagnozę ir stebėti pacientą.

 

NAUDOJIMO INSTRUKCIJOS

1)      Rankas nusiplaukite šiltu vandeniu su muilu, nuskalaukite švariu vandeniu ir nudžiovinkite arba nusivalykite valomąja marle.

2)      Toliau nurodyta tvarka pasiruoškite medžiagas: atidarykite aliuminio maišelį, išimkite tik juostelių dėklą ir išmeskite drėgmę sugeriančios medžiagos paketėlį. Atidarykite plastiko maišelį, kuriame yra pipetė, ir nuo skiediklio buteliuko nusukite baltą kamštelį (A pav.).

3)      Atsargiai, netraukdami pasukite lanceto gaubtelį 360 laipsnių (B pav.).

4)      Ištraukite ir išmeskite atpalaiduotą dangtelį (C pav.).

5)      Lancetą nuimto gaubtelio puse prispauskite prie savo piršto galiuko (rekomenduojama – prie bevardžio piršto) (D pav.). Panaudojus lanceto galiukas automatiškai saugiai įtraukiamas. Jeigu

lancetas veikia netinkamai, naudokite rinkinyje esantį antrą lancetą. Jeigu antrasis lancetas nenaudojamas, jį galima išmesti netaikant jokių specialių atsargumo priemonių.

6)      Laikydami ranką nukreiptą žemyn, piršto galiuką masažuokite, kol susidarys didelis kraujo lašas (E pav.).

7)      Nespausdami stormens paimkite pipetę ir prilieskite prie kraujo lašo. Kraujas sutekės į pipetę dėl kapiliariškumo principo. Jeigu paimto kraujo kiekio nepakanka, toliau masažuokite pirštą, kol kraujas pasieks ant pipetės esančią juodą liniją. Pipetės kiek galėdami stenkitės neatitraukti nuo piršto, kad išvengtumėte oro burbuliukų susidarymo (F pav.).

8) Į pipetę paimtą kraują perkelkite į pirmiau  atidarytą buteliuką. 2 ar 3 kartus paspauskite pipetės stormenį ir įsitikinkite, kad kraujas sutekėjo į tirpiklio tirpalą. Tada ant buteliuko užsukite kamštelį ir buteliuką 4 ar 5 kartus švelniai pavartykite, kol skystis taps tolygios raudonos spalvos (G pav.).

9)      Nuo buteliuko su lašintuvu nusukite mėlyną kamštelį (baltą kamštelį palikite tvirtai prisuktą) (H pav.). 2 lašelius skysčio įlašinkite į testo juostelės dėklo mėginio duobelę (I pav.).

Pastaba. Jeigu išspaustuose lašuose aiškiai matyti oro burbuliukų, į duobelę įlašinkite trečią lašą.

10)      Testo rezultatą vertinkite po 5 minučių. Rezultato negalima vertinti praėjus daugiau kaip 6 minutėms.

REZULTATO VERTINIMAS

REZULTATĄ VERTINKITE PRAĖJUS TIKSLIAI 5 MINUTĖMS. PRAĖJUS DAUGIAU KAIP 6 MINUTĖMS TESTO REZULTATO VERTINTI NEGALIMA

Rezultatą reikia vertinti neatsižvelgiant į vertinimo langelyje atsirandančių juostelių spalvos intensyvumą.

 

NEIGIAMAS, C REAKTYVIOJO BALTYMO KIEKIS MAŽESNIS KAIP 10 MG/L

Spalvota juostelė atsiranda tik ties C (kontrolės) ženklu, kaip parodyta paveikslėlyje dešinėje. Šis rezultatas rodo, kad CRB koncentracija yra mažesnė nei 10 mg/l, ir leidžia manyti, jog infekcijos ir uždegimo nėra

TEIGIAMAS, C REAKTYVIOJO BALTYMO KIEKIS TARP 10 MG/L IR 40 MG/L

Vertinimo langelyje atsiranda dvi spalvotos juostelės: viena ties C (kontrolės) ženklu, o kita ties ženklu T1, kaip parodyta paveikslėlyje dešinėje. Rekomenduojama pasitarti su gydytoju, nes CRB vertės tarp 10 ir 40 mg/l gali būti susijusios su virusine infekcija ar prasidedančia bakterine infekcija. Tokio tipo rezultatą gali lemti fizinės traumos sukeltas uždegimas

TEIGIAMAS, C REAKTYVIOJO BALTYMO KIEKIS DIDESNIS NEI 80 MG/L

Vertinimo langelyje atsiranda keturios spalvotos juostelės: viena ties C ženklu, o kitos – ties T1, T2 ir T3 ženklais, kaip parodyta paveikslėlyje dešinėje. Kreipkitės į gydytoją, nes šis rezultatas gali būti susijęs su virusine ar bakterine infekcija arba sunkiu uždegimu.

 

 PASTABA. Spalvos intensyvumas kontrolinėje ir testo juostelių srityse gali skirtis (kaip parodyta paveikslėliuose). Juostelių spalvos intensyvumas nėra svarbus, reikia vertinti tik jų buvimą.

 

NEVERTINAMAS REZULTATAS

Kontrolinė juostelė neatsiranda (juostelių neatsiranda arba matoma viena ar daugiau T juostelių, o C juostelės nėra). Labiausiai tikėtina kontrolinės juostelės nebuvimo priežastis yra nepakankamas mėginio tūris arba netinkamas procedūros atlikimas. Peržiūrėkite procedūros aprašą ir pakartokite tęstą naudodami naują kasetę ir naują kraujo mėginį.

Testo rinkinys:

1 hermetiškai uždarytas aliuminio maišelis, kuriame yra: 1 C REAKTYVIOJO BALTYMO TESTO kasetė ir drėgmę sugeriančios medžiagos paketėlis; 1 skaidrus plastiko maišelis su kraujo ėmimo pipete; 1 C REAKTYVIOJO BALTYMO TESTO skiediklio buteliukas su lašintuvu, kurio turinio pakanka 1 testui atlikti; 2 sterilūs skausmo nesukeliantys lancetai kraujo mėginiui paimti; 1 antiseptinės marlės skiautė odai nuvalyti ir 1 naudojimo instrukcijų lapelis.